joi, 28 ianuarie 2016

Timotion, eveniment de alergare marca Alergotura. Timişoara se mişcă. 23 Aprilie 2016

Timotion, eveniment de alergare marca Alergotura. Timişoara se mişcă. 23 Aprilie 2016

Despre ediţia de anul trecut am scris aici. Parcă a fost ieri. Parcă abia s-a terminat acea ediţie legendară a evenimentului Timotion. Şi totuşi, timpul trece, atât de repede încât parcă deja îmi amintesc şi de ediţia din 23 aprilie 2016... Va fi fost să fie încă o ediţie reuşită...

Cei de la Alergotura au avut o evoluţie fabuloasă în ultimii ani... pardon, în cei mai recenţi ani, care de fapt sunt primii din restul care vor urma... Am o stare de nostalgie când mă gândesc la etapa vieţii mele în care eram maratonist. Mi-ar fi plăcut atunci să fi existat Alergotura de acum... Dar acum pot fi util în calitate de blogger şi maseur în cadrul evenimentului. Orice rol aş avea şi în orice etapă aş fi, mereu voi fi legat de lumea sportului...

Este frumos să apreciem viaţa şi etapele ei, să ne bucurăm de fiecare clipă. Suntem simpli călători... venim, alergăm şi plecăm...

Timotion, eveniment de alergare marca Alergotura. Timişoara se mişcă. 23 Aprilie 2016. Gheorghe Mosion

Anul trecut a fost o ediţie specială, eu i-am spus "Ti-Moşion"... Am avut onoarea să-l vedem pentru ultima oară pe eternul tânăr Gheorghe Moşion. Între timp a plecat într-o altă călătorie...

Dar revenind pe Pământ, vreau să-ţi spun că Alergotura a început pregătirile pentru a 2-a ediţie Timotion. După ce anul trecut au strâns peste 1700 de participanţi şi au adunat fonduri pentru 11 proiecte sociale, anul acesta îşi doresc să fie şi mai bine. Proiectele sociale pe care care le poţi susţine, le găseşti aici: http://www.timotion.ro/cui-sa-donezi/

“TIMOTION este un eveniment al comunității noastre, în care oricine poate avea un rol. Cursele sunt gândite astfel încât toți cei interesați pot participa: de la mame cu bebeluși, la bunici, la persoane care nu au mai alergat niciodată, la alergători cu experiență, inclusiv persoane care se deplasează în fotoliu rulant. Chiar și cei care nu vor să se înscrie la o cursă pot avea rolul de susținător pentru participanţi. De ce e important să participi? Pentru că e o zi în care le propunem timişorenilor să împărtășim bucuria de a petrece timp cu familia, cu prietenii şi colegii, cu vecinii, cu noi înşine”, a spus Cristina Potra Mureșan, coordonatoarea TIMOTION.

Timotion, eveniment de alergare marca Alergotura. Timişoara se mişcă. 23 Aprilie 2016. Grup de oameni în Parcul Rozelor din Timişoara

Anul trecut eu am paticipat în calitate de maseur, făcând parte din echipa Supermămici Alergătoare. Pare logic, aşa-i? Intenţionez să fac la fel şi anul acesta. Însă mai întâi trebuie să negociez cu organizatorii. Condiţiile mele sunt foarte stricte: Vreau să donez timpul meu din acea zi în mod gratuit pentru a face masaj participanţilor... Fiind un eveniment caritabil, mi se pare firesc să fie aşa...

La final, îţi las un frumos îndemn al echipei de organizare:

"Haideți să amplificăm în 2016 bucuria de a fi împreună - pentru sport, fapte bune și pentru Timișoara. Invităm fiecare timișorean să ia parte, în felul propriu, la materializarea celei de-a doua ediții a Timotion: o sărbătoare a comunității în care orice gest mic, cumulat cu alte gesturi mici ale celor din jur, poate avea un impact important pentru comunitate, pentru fiecare dintre noi. Sponsori, parteneri, voluntari, fotografi, animatori, susținători, alergatori, fundraiseri, TOȚI avem ceva de spus în orașul nostru. Toți putem să îl îmbogățim cu ceva!"


Timotion, eveniment de alergare marca Alergotura. Timişoara se mişcă. 23 Aprilie 2016. Florin Chindea Masaj Timişoara

Surse:

http://alergotura.ro/2015/12/03/timotion-ii-o-sarbatoare-a-comunitatii/

http://sporttim.ro/atletism/alergotura-pregateste-timotion-in-23-aprilie-2016

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Recomandări